ortoptysta, ćwiczenia ortoptyczne, gabinet ortoptyczny, trudności w czytaniu

Ćwiczenia ortoptyczne w naszym gabinecie

W naszym gabinecie ortoptycznym specjalizujemy się w leczeniu zeza i niedowidzenia oraz innych zaburzeń widzenia obuocznego i akomodacji. Przeprowadzamy badania ortoptyczne i ćwiczenia ortoptyczne z elementami terapii pedagogicznej i treningu słuchowego.

Na zdjęciu widać gabinet ortoptyczny w Warszawie na Bemowie, w którym prowadzone są ćwiczenia ortoptyczne. Na zdjęciu widać sprzęt specjalistyczny z zakresu ortoptyki.


Podchodzimy do naszych pacjentów całościowo, uwzględniając trudności w czytaniu, pisaniu, zaburzeniach integracji sensorycznej czy trudnościach w zakresie przetwarzania słuchowego.


Ćwiczenia ortoptyczne wykonywane są w ruchu oraz w statyce. Do ćwiczeń ruchowych wykorzystujemy między innymi trampolinę i równoważnię. Proces terapii jest planowany pod danego pacjenta. Nasze terapeutki – ortoptystki wspólnie analizują wyniki badań i potrzeby danego pacjenta.

Mając na uwadze trudności w zakresie czytania i pisania, dodatkowo korzystamy z programów słuchowych-terapuetycznych oraz słuchawek kostnych Forbrain. Ćwiczenia uzupełniane są również przez naszą Książeczkę sakkadową, która stworzona została by jednocześnie ćwiczyć ruchy oczu jak i czytanie.

Ortoptystka prowadząca ćwiczenia zawsze stara się uwzględniać aktualne potrzeby pacjenta zważając również na trudności w koncentracji uwagi. W rezultacie pacjent kończąc ćwiczenia zauważa różnice nie tylko w komforcie wzrokowym, ale również w tempie i technice czytania i pisania oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu koncentracji uwagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, co wchodzi w zakres ćwiczeń – zajrzyj do zakładki Usługi bądź na naszego Instagrama 🙂